«
  1. Anasayfa
  2. ANASAYFA
  3. Arabuluculuk Başvuru Dilekçesi Nedir?

Arabuluculuk Başvuru Dilekçesi Nedir?

arabuluculuk-basvurusu-nasil-yapilir
Ara buluculuk Başvuru Dilekçesi Nedir

Ara buluculuk Başvuru Dilekçesi Nedir? Ara buluculuk, herhangi bir konuda anlaşamayan iki tarafın özellikle iş hayatında alınan kararlar için araya tarafsız bir hakem tayin etmesi ile iki tarafı da mağdur etmeyecek bir karar alınmasını sağlayan bir sistemdir. Ara buluculuk sisteminde ara buluculuk sağlayan yerlere bir başvuru dilekçesi verilerek söz konusu ara buluculuk yapılması gereken konu ayrıntılı olarak anlatılır ve söz konusu konuya hakim olan bir ara bulucu uzman istenir. Bu şekilde yapılan bir başvuru sonucunda olaya atanmak üzere bir ara bulucu görevlendirilir ve ara bulucu ile beraber söz konusu konu hakkında bir karara varılarak ara bulucunun da imzası ile süreç tamamlanır.

Ara buluculuk Başvurusu Nasıl Yazılır?

Ara buluculuk başvuru dilekçesi nedir? talebi için yapılan başvuru resmi yazılı bir dilekçe halinde olmak zorundadır. Bu resmi dilekçede de belirtilmesi gereken birtakım bilgiler bulunmaktadır. Dilekçe üzerinde öncelikle konuyla alakalı iki tarafın da bilgileri bulunmak zorundadır. Bu taraflar, eğer şirket iseler şirket hakkında detaylı bilgilerin ve yetkili kişilerin de bilgisinin verilmesi zorunludur. Ara buluculuk başvuru dilekçesi hazırlanırken yapılması gereken şey bu bilgileri verdikten sonra ara buluculuk sağlanması istenen konunun tam olarak anlatılması gerekmektedir. Tarafların hangi konuda anlaşmazlık yaşadığı da belirtilerek, yardım istenme tarihi de dilekçeye mutlaka eklenmelidir. Bunun yanı sıra ara buluculuktan tam olarak ne beklendiği de ayrıntılı olarak açıklanmalıdır. Dilekçe yazılırken resmi bir dil kullanılmalıdır.

Ara buluculuk Dilekçesi Nereye Gönderilir?

Ara buluculuk hizmetlerinin alınmasının zorunlu olduğu birtakım konular bulunmaktadır. Bu konularda taraflar karar alırken bir ara bulucunun da kararının resmi belgede olma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu konular genellikle iş hayatı ile ilgili olan konulardır. Örneğin kıdem tazminatı miktarı gibi konular bu konular arasına girmektedir.

Ara buluculuk dilekçesi resmi bir dille yazılarak gerekli bilgilerin tamamı verildikten sonra yapılması gereken şey dilekçenizi Ara buluculuk Daire Başkanlığı’na teslim ederek en kısa sürede size geri dönüş yapılmasını beklemektir. Ara buluculuk Daire Başkanlığı’nın yeri şehrinize değişeceğinden dolayı daire adresinin araştırılması gerekmektedir. Sonuçlar geldikten sonra size atanan ara bulucu ile birlikte tarafların karşılıklı anlaşması sağlandıktan sonra ara bulucunun görevi son bulur ve mesele çözülerek kapanmış olur.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *