«
  1. Anasayfa
  2. Dilekçe Nedir

Dilekçe Nedir

Dilekçe Nedir Günlük yaşam dilimi içerisinde birçok alanda ve yerde kullanılan dilekçeler her ne kadar sık bir şekilde kullanılsa da anlamı tam olarak bilinmiyor ya da nasıl yazılacağı noktasında yüzlerce kişi takılıyor. Bu yüzden sizlere dilekçenin ne olduğunu, dilekçe yazarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıkça dile getirerek anlatmak istedik. Dilekçeyle ilgili genel bilgilendirmelere geçmeden önce isterseniz dilekçenin tanımına göz atalım.

Dilekçe Nedir?

Bir isteği, ihtiyacı, şikayeti ya da arzuyu dile getirmek için yazılması amaçlanan; amacı doğrultusunda gerek resmi, gerekse de özel kurumlara gönderilen içerisinde ad soyad, imza, tarih barındıran yazılara dilekçe adı verilmektedir. Tanımından da anlaşılacağı üzere bir  dilekçenin gönderilmesinde en başta bir amaç yer almaktadır.

Dilekçe yazmak çoğu zaman aklımıza gelmese ya da mağdur olduğumuz durumlarda başvurduğumuz bir yöntem olsa bile Türkiye içerisinde yaşayan ve Türk vatandaşı olan her kişinin dilekçe yazma hakkı yasalar çerçevesinde güvence altına alınmıştır. Bu yüzden hem mağdur olduğunuz zamanlarda, hem de bir istekte bulunma noktasında aklınızda mutlaka dilekçe yazma seçeneği yer almalıdır.

Dilekçe Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

  • Dilekçe yazmaya başlamadan önce elinizde hazır bulunması gerekenler arasında A4 kağıdınız en başta yer almaktadır. Bir dilekçe yazmak isteyen kişi dilekçe metnini ve özel bilgilerini A4 kağıt kullanarak yazmalıdır. Son zamanlarda gelişen teknoloji çerçevesinde artık dilekçeler elektronik ortamda e-imza yöntemiyle de yazılabilmektedir. Eğer dilekçenizi bilgisayar üzerinden yazıyorsanız Word dosyası açmalı ve boyutunu A4 şeklinde ayarlayıp satır aralığını da 1,5 şeklinde düzenlemeniz gerekmektedir.
  • Dilekçeler genellikle bir sayfayı geçmeyecek şekilde hazırlanmaktadır. Ancak bazı özel durumlarda bir sayfayı geçen dilekçeler yazmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle durumlarda sayfanın arkasını kullanmamanız gerekiyor. Dilekçelerde arka sayfa boş kalmaktadır. Eğer ikinci bir kağıda ihtiyacınız varsa temiz yeni bir A4 kağıdı ile devam edebilirsiniz.
  • Dilekçeyi yazarken kullandığınız kalemlerin çeşitleri de önem kazanmaktadır. Dilekçelerinizi eğer elle yazıyorsanız dolma kalem kullanabilirsiniz. Eğer tükenmez kalem kullanabiliyorsanız bu noktada kaleminizin rengini mutlaka kontrol ediniz. Mavi tükenmez kalemle, siyah tükenmez kalemle dilekçe yazmak mümkündür. Saydığımız iki renk dışında tükenmez kalem kapsamında renk tercihi yapamazsınız.
  • Dilekçenizi bilgisayar yardımı ile yazıyorsanız yazı renginiz mutlaka siyah olmalıdır. Renkli yazı rengi tercih etmeyiniz.

Dilekçe Nedir? Nasıl Yazılır?

Dilekçe Nereye Yazılır?

Dilekçe genellikle resmi kurumlara yazılmaktadır. Buradaki resmi kurum bağlamında kast edilen sadece devlet daireleri değildir. Özel sektörde iş gücü piyasasında bulunan kurum ya da kuruluşlara da dilekçe gönderebilirsiniz. Örneğin özel sektörde çalıştığınız bir kurumdan istifa etmek istediğinizde istifa dilekçesi yazarak halihazırda çalışıyor olarak gözüktüğünüz kurumun ilgili birimine dilekçenizi teslim etmenizin ardından işten çıkış işlemleriniz yapılabilmektedir.

Dilekçe Çeşitleri Nelerdir?

En çok başvurulan dilekçe çeşitleri arasında; şikayet, başvuru, istifa, banka dilekçeleri yer almaktadır.