«
  1. Anasayfa
  2. ANASAYFA
  3. BİMER Şikayet Dilekçesi Nedir?

BİMER Şikayet Dilekçesi Nedir?

cimer-sikayet-dilekcesi-nasil-yazilir

Bimer Şikayet Dilekçesi Nedir? Başbakanlık İletişim Merkezi’nin kısaltılmış hali olan BİMER, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye Cumhuriyeti hükümeti arasında etkili ve sağlıklı bir iletişim olabilmesi adına onlar ile iletişime geçilmesini sağlayan bir merkezdir. Dilerseniz günlük hayatta karşılaştığınız kurum ve kuruluş problemlerinden belediyecilik ve ticaret problemlerine kadar her türlü sorunu BİMER’e dilekçe yazarak bildirebileceğiniz gibi, bu dilekçe yazma yönteminin de birden fazla yöntemi vardır.

Bimer Şikayet Dilekçesi Nedir? Bimer ülke içerisinde yaşadığınız ve ülkenin genel halini de etkileyebileceğini düşündüğünüz her problemi şikâyet edebileceğiniz etkili yasal ve resmi bir birimdir. Bu birime şikâyetlerinizi telefon aracılığı ile ya da dilekçe aracılığı ile bildirebilirsiniz. BİMER’e dilekçenizi sanal yollarla veya bire bir şekilde elden teslim edebilirsiniz.

Bimer Şikâyet Dilekçesi Nedir? Nasıl Yazılır?

BİMER Şikayet Dilekçesi Nedir? Dilekçenin içerisinde öncelikle kimlik bilgileriniz olmak zorundadır. Öncelikle BİMER Şikayet Dilekçesinin verilebilmesi için e devlet şifrenizin ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaranızın girilmesi gerekmektedir. Bunun ardından oluşturacağınız Başbakanlık İletişim Merkezi şikâyet dilekçenizde şikâyet ettiğiniz kurum kuruluş veya durum hakkında ayrıntılı bilgi verebilmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi, resmi yollarla yasal bir şekilde birilerini zan altında bırakarak onları suçluyor oluşunuzdur. Bu durumda, hangi kurum ve kuruluşu tam olarak hangi sebepten dolayı suçladığınızı ayrıntılı bir şekilde anlatmanız ve bu durum ile ilgili kanıt sunmanız gerekmektedir. Bunun dışında şikâyetinizi destekleyecek şekilde oluşturabileceğiniz ek belgeler de dilekçenize ek olarak eklenebilir. 

Bimer dilekçenizi yazarken resmi bir dil kullanarak gerek noktalama işaretlerine gerek ise yazım yanlışı yapmamaya dikkat ederek kullandığınız kelimelerin açık ve öz bir şekilde probleminizi anlatmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanında kullandığınız dilin yanı sıra anlattıklarınızın güvenilirliği de önemlidir. Unutmayın ki yalan bir olayı anlatmanız başınızı belaya sokabilir.

Bimer Şikâyet Dilekçesi Nereye Gönderilir?

BİMER’e yazacağınız herhangi bir dilekçe rahatlıkla e devlet aracılığı ile sanal ortamdan yollanabilir. Sanal ortamdan yollanan bu dilekçenin yanı sıra dilekçeyi ayrıca göndermenize gerek yoktur. BİMER’in ayrıca binasına da giderek dilekçenizi oraya elden verebilirsiniz. BİMER, dilekçenizi dikkate alarak kısa süre içerisinde daha önce belirttiğiniz iletişim bilgileri aracılığı ile size ulaşacaktır. 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *