«
  1. Anasayfa
  2. Resmi Dilekçeleri
  3. Manevi Tazminat Cevap Dilekçesi

Manevi Tazminat Cevap Dilekçesi

Manevi Tazminat Cevap Dilekçesi

Manevi tazminat cevap dilekçesi manevi tazminat davası talepleri doğrultusunda karşı tarafın sunduğu olduğu cevaptır. Manevi tazminat davası, bazı işlem veya eylemlerin neticesinde meydana gelen ve kişi tarafından yaşanılan üzüntü, elem ve kaygı gibi mağduriyet durumlarında, mağdur olan kişilerin duygusal yıpranmalarının sonucunda alınan manevi hasarların karşılığı olarak manevi tazminat davaları açılmaktadır. Bunun yanında Manevi tazminat davaları, maddi tazminat davalarına ek olarak açılabileceği gibi ayrı olarak da açılabilmesi mümkündür. Ayrıca manevi tazminat davaları, asliye hukuk mahkemelerinde görülmektedir.

Manevi Tazminat Cevap Dilekçesi Nedir?

Manevi tazminat cevap dilekçesi yazımı, bazı durumlar karşısında uğranılan maddi ve manevi hasarlar karşısında uğranılan hasarların giderilmesi amacı ile açılan davalardır. Ayrıca Manevi tazminat dilekçeleri, maddi tazminat davaları ile birlikte de açılmaktadır. Manevi tazminat davaları açılması, manevi olarak suistimale ya da hasara uğramış her birey için mümkündür. Kişilik hakları ve değerleri hasara uğrayan her insan, manevi tazminat davası talebinde bulunmaktadır. Fakat üzüntü doğuran her olay, manevi tazminat davasına konu olmamaktadır. Dava açılabilmesi için dikkate alınan başlıca unsur, kişilik haklarının saldırıya uğramış olmasıdır.

Manevi Tazminat Başvurusu Nasıl Yapılır?

Manevi tazminat dilekçesi yazmak, kişilik hakları saldırıya uğramış kişiler için oldukça önemlidir. Bu yüzden manevi tazminat davasında talep söz konusu miktarların somut olarak değerlendirmesi ve sabit miktarlar ortaya koyulması kolay bir durum değildir. Manevi tazminat davası esnasında tazminat miktarını belirlenmesi, kişilerin durumları göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Miktarlar belirlenirken;

  • Kişilerin karşılıklı olarak sahip oldukları maddi miktarlar
  • Karşı karşıya kalınan durumların somut olarak değerlendirilmesi
  • Karşılıklı tarafların somut olan durumdaki kusur miktarları
  • Kişinin yaşadığı maddi hasar durumu ya da hasarın boyutu
  • O dönemdeki para birimi ve döviz karşılığı

Dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

Manevi Tazminat Cevap Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Kişinin, kişilik haklarına saldırılması ve manevi olarak hasar görmesi sonucu, mağdur olan tarafın manevi tazminat talebine verilen cevaptır. Cevap dilekçelerinde, manevi tazminat talebinde bulunulan kişinin, tazminat konusuna olan itirazını içeren dilekçedir. Manevi tazminat talep edilen kişi, davada ortaya sunulan hasarın kendisi ile alakalı olmadığını ifade eden bir açıklama ile sunar.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *