«
  1. Anasayfa
  2. Kurumsal Dilekçeler
  3. Evlilik izin Dilekçe Örneği

Evlilik izin Dilekçe Örneği

Evlilik-izin-dilekce-ornegi

Evlilik izin dilekçesi nedir? Kimlere izin verilir, Kaç gün ve nasıl kullanılır?

Evlilik planı yapan kişiler, çalıştıkları kurum veya firmalardan izin alma durumları evlenmek için merak konusu olmuştur. evlilik planlarını yapan çiftler evlilik izinlerini nasıl veya neye göre alabilirler. özellikle yeni bir işe başlamış kişiler, evlilik iznini ne zaman alabileceği ve maaşının kesilmemesi için neler yapması konusunda bilgi edinmesi gerekir. evlilik izini nedir, kimlere verilir, nasıl izin alınır, kaç gün kullanılır?
Her yıl çok sayıda işçi ve memur evlenir.yasalarımızın bu konuda bu kişilere nasıl izin verdiği ise merak konusu haline gelmiştir. Çoğu işçilerin evlenme izninin kaç gün veya hangi günler arasında olacağı merak konusu haline geldi. izin veya gün sayısı memurlar arasında herhangi bir fark oluşturur mu, izini alabilmek için nikah masasının yolu tutulması gerekir mi? bu sorular akıllar da durgunluk yaratıyor. işçi ve memur çalışanları bu sorulara cevap bulmak için google üzerinden oldukça geniş çaplı bir araştırma içerisinde. evlilik izini kaç gün, evlilik izni nedir, kimlere verilir, kaç gündür?

MEMURUN EVLİLİK İZNİ KAÇ GÜN OLUR?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104.maddesinde Mazeret İzni başlığı altında ” …. Memura,
eşinin hastanede doğum yapması halinde, isteği üzerine 10 gün babalık izni veilir, kendisinin veya çocuğunun yeni biriyle evlenmesi halinde, annesinin veya babasının ölümü hallederinde istek doğrultusunda (7) gün izin verilir. kanunun yeterince açık olması, memurların evlilik izninin süresi yedigün olduğudur.

İŞÇİLERİN EVLİLİK İZNİ KAÇ GÜNDÜR?

4857 Sayılı İş Kanunu’nun Ek Madde 2’de “İşçiye; bir kişi ile evlenmesi veya bir kurumdan evlat edinmesi annesinin veya babasının, kardeşlerinin, çocuğunun ölmesi halinde 3 gün, eşinin doğum yapması halinde 5 gün ücretli bir şekilde izin verilir. işçilerin evlilik izinleri yaptıkları sözleşmeler üzerinde izinleri düzenlenebilir yalnız, izinler artırılmaz.

EVLİLİK İZİNLERİ NE ZAMAN NASIL KULLANILIR?

Evlenen çiftler evlenmeden önce izin kullanamaz. evlilik izninin kullanabilmesi için nikah için bir gün alınması gerekir. nikahın tarihi, nikahın davetiyesi belirtilen gün ve düğün tarahi dikkate alınarak izin süresi başlatılabilir. Çalışan her insan bu hakkını dilediği zaman kullanabilir. eğer birden fazla evlilik yaptıysa çalışan kişiler her evlilik için farklı izinler kullanabilir. iş verenler aynı kişi için 2. kez bu iznini kullandırmamak gibi bir sebibi bulunamaz.

EVLİLİK İZİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Dilekçenin verileceği kurum veya kurumlara mütakip belirlenmiş bir izin dilekçe örneği yoksa talep ve arz ederek makalemizde bulunan evlilik izin dilekçe örneğini indirebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *