«
 1. Anasayfa
 2. ANASAYFA
 3. İcra Takip Örneği

İcra Takip Örneği

icra-takip-ornegi-nedir

Bir kişiye borç verdiyseniz ve elinizde senediniz varsa, bir kişiye fazla para ödediyseniz, mahkeme kararı çerçevesinde size para ödenmesi gerekiyorsa ancak borçlu taraf size para ödemediyse o halde borçlu kişiye icra takibi başlatabilirsiniz. Paranızı alarak borçlu kişinin size borç miktarını ödemesi için gerekli olan tutarı alabilmeniz için adliyelerin icra servisine başvurarak paranın alınması noktasında takibinin yapılmasına icra takip adı verilmektedir. İcra takibinin başlayabilmesi için adliyelerin icra servisine verilen dilekçeye ise icra takip dilekçesi denmektedir. İcra takip örneği inceleyerek en doğru ve uygun şekilde icra takip dilekçesi yazabilir ve paranızı almak için yasal hakkınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. İcra takibi çerçevesinde sizin mağdur olmanız engellenmektedir.

İcra Takip Örneği Nasıldır?

 • Dilekçenizin en başında icrayı başlatmak istediğiniz adliyenin icra müdürlüğünü yazmanız gerekiyor. Örneğin Konya Adliyesi’nin icranızı takip etmesini istiyorsanız; Konya 5. İcra Müdürlüğüne şeklinde başlamanız gerekiyor. İcra takip örneği numarasını adliyeden kolay şekilde öğrenme şansınız buluyor. Satırın sonuna da tarihi atarak resmiyet kazandırma şansınız vardır. Kesinlikle tarih atmadan vermeyiniz.
 • Alacaklı kısmına kendi adınızı, soyadınızı ve TC kimlik numaranızı yazdıktan sonra bir satır ardından adresinizi yazmanız gerekiyor. İkamet yerinizi açık adres olarak belirtmeyi ihmal etmeyiniz.
 • Kendinize ait şahsi bilgileri doldurduktan sonra borçlu kişinin de bilgilerini doldurmanız lazım. Borçlunun adını, soyadını ve alt satıra geçerek açık adresini yazmalısınız.
 • Alacağınızın miktarın tutarını TL cinsinden yazarak alt kısımda ise alacaklı durum ile ilgili tarih ve makamı yazınız. Bu makam bir mahkeme kararıysa mahkeme dosyasının numarasını yazın. Eğer senetse senet numarasını dilekçenize yazabilirsiniz.
 • Takip talebi noktasında borcunuzun haciz edilerek mi, maaşı varsa bu maaşından kesinti yapılarak mı yoksa ipotek koydurarak mı olduğunu belirterek icra müdürlüğünün yapmasını istediğiniz işlemi yazmanız gerekiyor.
 • Açıklamalar kısmında mahkeme kararına, senede ya da olayla ilişkili durumlara gönderme yaparak neden bu borcun oluştuğuna dair birkaç satırdan oluşan bilgiyi dilekçenizde yazmanız gerekmektedir.
 • Deliller kısmına mahkeme kararını ya da senedi ekleyebilirsiniz. Hukuki nedenler kısmına anayasa çerçevesinde kanun maddesi yazabilirsiniz. Sonuç ve talep kısmına ise borcun nasıl tahsil edilmesini istediğinizi ayrıntılı olarak yazmalısınız.
 •  En son olarak sağ alta ad, soyad bilgilerinizi yazıp imzanızı atınız.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *