«
  1. Anasayfa
  2. ANASAYFA
  3. İngilizce Muafiyet Dilekçesi Nedir?

İngilizce Muafiyet Dilekçesi Nedir?

ingilizce-muafiyet-dilekcesi-nedir

İngilizce Muafiyet Dilekçesi Nedir? Özellikle üniversitelere giren öğrencilerin yoğun ders temposundan dolayı verilen bazı temel derslerden muaf olmak çok işlerine yaramaktadır. Örneğin İngilizce yeterliliğinin bölümü ve akademik kariyeri için yeterli olduğunu düşünen ve bunun böyle olduğunu kanıtlamış olan öğrenciler bir dilekçe ile öğrenci işlerine başvurarak bu konuyu okuluna bildirebilir ve gerekli incelemeler sonucunda dönemdeki İngilizce dersinden muaf tutulabilir. İngilizce dersinden muaf olmak istiyorum, ne yapmalıyım diyenlerin yazımızı okumaya devam etmesi onlar için yararlı olacaktır.

İngilizce dersinden muaf olmak sayılabilmeniz için her bir üniversitenin farklı koşulları olsa da bu koşullar genellikle birbirine benzerdir. Genel olarak her hazırlık sınıfının döneminin başlangıcından önce bir hazırlık atlama sınavı yapılmaktadır. Eğer bu hazırlık atlama sınavına girerek sınavı atlar iseniz hazırlık sınavını okumak zorunda kalmazsınız. Fakat hazırlık sınavını atlasanız bile bölümünüzün birinci sınıfından itibaren almak durumunda olduğunuz İngilizce eğitim dersleri vardır. Eğer o derslerden de muaf olmak istiyorsanız yine bir dilekçe yazmanız gerekir.

Yazacağınız dilekçenin sonucunda, dilekçeniz doğrultusunda yaptığınız başvuru kabul edilir ve bu konudaki yeterliliğinizi kanıtlamanız amacı ile İngilizce dersinizin içeriği kapsamında bir yeterlilik sınavına girmeniz istenir. Eğer yeterlilik sınavında da istenen dereceyi alır iseniz okulunuzda gerçekleşen ilgili İngilizce dersinden o dönem boyunca muaf sayılırsınız.

İngilizce Muafiyet Dilekçesi Nedir Nasıl Yazılır?

İngilizce Muafiyet isteğinizi dile getirdiğiniz dilekçenizi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına yazmalısınız. Öğrenci numaranızın ve kimlik bilgilerinizin dilekçede belli olması gerekmektedir. Ayrıca muaf olmak istediğiniz dersin kodunun, muaf olmak istediğiniz dönemin isminin, okuduğunuz bölümün de belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca imzanız ve adresiniz de yararlı olacaktır.

İngilizce Muafiyet Dilekçesi Nereye Gönderilir?

İngilizce Muafiyet Dilekçesinin verileceği yer Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’dır. Bu dilekçe teslim etme işlemi kimi üniversitelerde otomatik olarak internet siteleri üzerinden de yapılabiliyor olsa da, kimi üniversitelerde henüz bu sistem kullanılmadığı için muaf olmak isteyen bireylerin bire bir olarak dilekçelerini elden Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına teslim edilmesi gerekmektedir. İngilizce muafiyet dilekçenizi belirtilen tarihler içerisinde teslim etmeniz gereken yere teslim etmeniz gerekir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *