«
  1. Anasayfa
  2. Resmi Dilekçeleri
  3. Plaka Yenileme Dilekçesi Nedir?

Plaka Yenileme Dilekçesi Nedir?

plaka-yenileme-dilekcesi-nedir
Plaka yenileme dilekçesi

Plaka yenileme Dilekçesi Nedir? bu noktada belirtilmesi gereken şey şudur: plaka yenileme ve plaka değiştirme birbirinden farklı iki işlemdir. Plaka yenileme, plakanın çeşitli sebeplerle trafik kurallarınca kullanılamaz hale gelmesinden dolayı aynı kodlara yani harflere ve sayıların bulunduğu plakanın yenisini alarak arabasına taktırmasıdır. Plaka değiştirme ise farklı bir plaka koduna sahip olmak isteyen kullanıcıların yepyeni bir plaka isteğinde bulunması ve plakasını gerekli devlet dairelerine de bildirerek değiştirmesi anlamına gelmektedir. Yazımızda, plaka yenilemek için yazılacak dilekçeler hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir.

Plaka Yenileme Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Plakası bulunmayan bir araç trafikteki seyir haline devam edemez. Devam etmesi durumunda trafik polisleri ve bazı izleme sistemleri üzerinden saptanarak cezalandırılır ve aracın bir an önce plaka takılması sağlanır. Araca plaka takılmaması halinde ise araç çalıştırılmaya devam edilemez. Bu bağlamda kişilerin herhangi bir kazadan dolayı ya da yıpranmadan dolayı plakalarını belli aralıklar ile değiştirmek istemesi oldukça doğaldır. Plaka yenilemek bu anlama gelmektedir.

Plaka Yenileme Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Plaka yenileme dilekçesi, Nedir? mutlaka eğer plakanız yıpranmış ya da trafik kuralları uyarınca kullanılmaması gereken bir halde ise vermeniz gereken bir dilekçedir. Unutmayın ki bilgilerinizin seçilemediği bir plaka dolayısı ile trafikte bulunduğunuz bir anda durdurularak ceza almanız muhtemeldir.

Plaka yenileme dilekçesinin içerisinde ilgili arabanın bütün ruhsat bilgileri bulunmak zorundadır. Bunun yanı sıra araba ruhsatı sahibinin de bütün kişisel kimlik bilgileri gereklidir. Ayrıca plaka yenilemenin sebebi de belirtildiği takdirde plaka yenileme işlemleri daha çabuk gerçekleştirilebilmektedir.  Plaka yenileme dilekçesinde bulunması gereken bir diğer şey ise tarih, imza ve adrestir.

Plaka Yenileme Dilekçesi Nereye Gönderilir?

Plaka yenileme dilekçesi Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne teslim edilir. Siz teslim ettikten sonra ise gerekli dönüşler yapılır ve bu dönüşler bağlamında yeni plakanızın üretimi başlar. Plakanız üretilene kadar başvurduğunuz takdirde geçici plaka yerine geçebilecek bir evraka sahip olmanız sağlanabilir. Plakanız çıkarıldıktan sonra arabanıza yerleştirilir ve bu işlem geçmişine kayıt edilir. Plaka Yenileme dilekçenizi en yakın trafik tescil şube müdürlüğüne teslim edebilir ve sonuç beklemeye başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *