«
  1. Anasayfa
  2. Resmi Dilekçeleri
  3. Hafta Sonu Çalışma İzni Dilekçesi

Hafta Sonu Çalışma İzni Dilekçesi

hafta-sonu-izin-dilekcesi

Hafta sonu çalışma izni dilekçesi, son zamanlarda dünyayı ve Türkiye’yi derinden etkileyen korona virüs salgını yüzündedir. Bu salgının oluşturduğu negatif etkiyi azaltmaya yönelik tedbirler çerçevesinde alınan kararların bir uzantısıdır. Korona virüs, bulaşıcılığı yüksek olan bir salgın hastalıktır. Bu sebeple bulaşın önüne geçilmesi amacı ile hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması gibi yollara başvurulmuştur. Çalışma izni dilekçesi, bu yasaklar esnasında dışarıya çıkmak içindir. Böylece muaf tutulan çalışanların iş yerlerine gidebilmesi için oluşturulması gereken dilekçedir.

Hafta Sonu Çalışma İzni Dilekçesi Nedir?

Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında, iç işleri bakanlığı tarafından genelge yayınlanmaktadır. Bu genelgede yasak kapsamının dışında tutulan bazı iş kolları vardır. İş kollarının yasaktan muaf tutularak iş yerlerine gidebilmeleri için geçerli bir belgeye ihtiyaçları vardır. Hafa sonu çalışma izni dilekçesi yazımı, bu sebeple yasaktan muaf tutulan çalışanlar ve işverenler için önemlidir.

Hafta Sonu Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Korona virüs ile mücadele kapsamında verilen kararlardan olan hafta sonu sokağa çıkma yasağı, hayat akışının devam edebilmesi için her iş kolu tarafından uygulanması mümkün değildir. Bu yasaklara tabii olmayan, muaf tutulan iş kolları, sağlık çalışanları, kolluk kuvvetleri gibi kurumlardır. Bunun yanı sıra halkın günlük ihtiyaçlarının karşılanabilmesi önemlidir. Hayatın sekteye uğramaması için fırın çalışanları, kargı ve lojistik şirketi elemanları yasaktan muaftır. Aynı şekilde radyo ve televizyon kuruluşlarında çalışanlar, bu yasaktan muaf tutulan iş kollarındandır. Bu iş kollarında çalışanlar sokağa çıkma yasağı kapsamına giren günlerde belge almalıdır. Ayrıca iş yerlerine ulaşım için çalışma izni dilekçesi yazmak kaydı ile iş yerlerine ulaşım sağlarlar.

Hafta Sonu Çalışma İzni Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Hafta sonu çalışma izni dilekçe çalışanların ellerinde olmadığı müddetçe sorun yaşanmaktadır. Sokağa çıkma yasağı kapsamında iş yerlerine gitmeleri, olası su istimallerin önüne geçme amacı ile mümkün değildir. Hafta sonu sokağa çıkma yasağından muaf tutulan iş kolları, kolluk kuvvetleri tarafından çevirmeye yakalanıp herhangi bir cezaya çarptırılmamak için, e devlet üzerinden çalışma izin belgelerini çıkartmaları gerekir. Aksi taktirde belirlenen cezalara tabii tutulmaları gerekir. Çünkü sokağa çıkma yasağına tabii olmayan iş kolları, bakanlığın yayınladığı genelgede belirlenmiştir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *